Wednesday, January 26, 2022

Dita Ndërkombëtare e Gruas 2018 – Parlamenti belg

Parlamentarët mbështesin gratë iraniane në kryengritje Të martën, më 6 mars 2018, u mbajt një takim në Parlamentin e Belgjikës për të përkujtuar Ditën...

Forcat e sigurimit sulmuan brutalish tubimin për Ditën Ndërkombëtare të Grave në Teheran

Thirrje urgjente për lirimin e menjëhershëm të të arrestuarve E enjte, 8 mars 2018, në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, një grup grash të guximshme...

Gratë udhëheqin protestat kundër kontratës anti-iraniane të mullahëve

Gratë në protestë në Karaj të martën, 30 mars Është përhapur lajmi që regjimi klerikal ka nënshkruar një “Dokument Gjithëpërfshirës për Bashkëpunim Strategjik 25-vjeçar me...

Gratë e MEK: Pesë dekada të betejës për liri në Iran

Gra të reja mbështetëse të Rezistencës Iraniane mbajnë postera të Presidentes së zgjedhur të NCRI, Maryam Rajavi, në një demonstratë në Londër. Artikull nga PMOI/MEK Iran,...

Iran: Kërcënimet e përfaqësuesve të Khamenei-t përgatisin terrenin për represionin brutal ndaj grave

Kërcënimet e përfaqësuesve të Khamenei-t përgatisin terrenin për represionin brutal ndaj grave Në një takim me Përfaqësuesin e Komandës së Përgjithshme të Forcave të Armatosura...

Adoleshentja kurde Aynaz Zare’e dënohet me pesë vite burg

Adoleshentja kurde Aynaz Zare’e është dënuar me pesë vite burg. Dega e Parë e Gjykatës Penale në Urmia, e cila heton specifikisht rastet e...

Komiteti i Grave i NCRI-së: Regjimi Iranian e Rrit Presionin mbi Gratë e Burgosura...

Raporti Mujor i Komitetit të Grave të NCRI-së për Qershorin 2020 Raporti më i fundit mujor nga Komiteti i Grave i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) konfirmon...

Myslimanë të moderuar ndihmoni të mundim ekstremizmin Islamik

E Premte, 04 Dhjetor 2015  Nga Sarvnaz Chitsaz Arritja MajaveÇdokush edhe me një njohuri kalimi të mësimeve të Islamit duhet të dinë se Kurani...

Mësuesit iranianë zhvillojnë protesta mbarëkombëtare

Mësuesit iranianë protestojnë në Boroujerd, Lorestan më 23 shtator 2021 Mësuesit iranianë zhvilluan protesta mbarëkombëtare në mbarë Iranin më 23 shtator 2021. Gjysma e mësuesve ishin gra...

Komiteti i Gruas i NCRI dënon trajtimin e egër dhe arrestimin e grave që...

Komiteti i Gruas i NCRI dënon me forcë trajtimin e egër dhe arrestimin e grave që protestojnë kundër velit të detyrueshëm; bën thirrje për...