• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Marte 26 Mars 2019, 12:51:51.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Maryam Rajavi Dënon Fuqishëm Vrasjet e Urryera në Xhamitë e Zelandës së Re

 

Znj. Maryam Rajavi, presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit ka dënuar fuqishëm të shtënat e tmerrshme në dy xhami të qytetit Christchurch të Zelandës së Re të premten, ku të paktën 49 njerz u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën rëndë. Në postimet e saj në Twitter, të publikuara sot, znj. Rajavi deklaron:

Stampa Email

Maryam Rajavi: Gratë iraniane kanë luftuar kundër tiranisë së mullahëve për 40 vjet

Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit

Në një mesazh me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas 2019, znj. Maryam Rajavi, presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), theksoi rëndësinë e përpjekjes së grave iraniane për liri dhe rolin kryesor që ato po luajnë në udhëheqjen e protestave dhe kryengritjeve në Iran. Më poshtë vijon një fragment nga mesazhi i saj:

Stampa Email

Konferenca në parlamentin francez bën thirrje për politikë të ashpër ndaj terrorizmit, shkeljeve të të drejtave njerëzore nga regjimi iranian

 Paris, Francë, 21 shkurt 2019 – Të enjten, Komiteti Parlamentar për një Iran Demokratik në Asamblenë Kombëtare të Francës mbajti një konferencë të titulluar “Perspektivat mbi Iranin 2019,” ku bëri thirrje për një politikë të rreptë të Bashkimit Europian përballë rëndimit të kërcënimeve terroriste të regjimit iranian dhe përkeqësimit të gjendjes së të drejtave njerëzore në Iran.

Stampa Email

Mesazh nga MARYAM RAJAVI për krishtlindjet dhe vitin e ri

2019 do të jetë një vit i përparimit të rezistencës dhe kryengritjeve drejt lirisë dhe fitores

Të krishterë të vuajtur të Iranit, bashkëatdhetarë, ndjekës të Jezu Krishtit në mbarë botën,

Urimet e mia për Krishtlindjet, lindjen e Jezu Krishtit, birit të Marisë, profetit të madh të Zotit.

Stampa Email

Dita e Dytë e Grevës së Tregtarëve, Dita e Pestë e Grevës së Fermerëve, dhe Dita e Gjashtë e Grevës së Shoferëve të Kamionëve

Znj. Rajavi: Mbështetja ndaj grevistëve është një detyrë patriotike dhe përfaqëson mbrojtjen e të drejtave të të gjithë popullit

Sot, 6 nëntor 2018, greva e tregtarëve në pjesë të mëdha të Teheranit dhe në shumë qytete të tjera të Iranit vazhdoi për të dytën ditë rresht pavarësisht masave represive dhe parandaluese të forcave policore e të inteligjencës.

Stampa Email

Znj. Maryam Rajavi Përshëndet Mësuesit Grevistë në Mbarë Vendin

Greva e mësuesve, që vjen pas grevës së shoferëve e të tregtarëve, vë në dukje zemërimin dhe urrejtjen publike ndaj diktaturës fetare

Të dielën, më 14 tetor, mësuesit e fismë në mbarë vendin nisën një grevë dhe refuzuan të shkonin nëpër klasa, në protestë ndaj kushteve të këqija të jetesës, atmosferës së shtypjes e sigurisë nëpër shkolla, dhe për të marrë të drejtat e tyre të shkelura.

Stampa Email

Maryam Rajavi lavdëron tregtarët protestues të pazareve të Iranit

Sa kohë që mullahët të jenë në pushtet, çmimet e larta, rënia e ekonomisë dhe varfëria do të vazhdojnë; e vetmja zgjidhje është demokracia dhe sovraniteti i popullit

Znj. Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Rezistencës Iraniane, ka lavdëruar tregtarët e guximshëm të pazareve dhe pronarët e dyqaneve në Teheran, si dhe në dhjetëra qytete të tjera iraniane, të cilët janë në grevë kundër regjimit të korruptuar të mullahëve.

Stampa Email

Regjimi Iranian Kërcënon Me Ekzekutim Shoferët Grevistë

 

Maryam Rajavi përshëndet grevistët, bën thirrje për mbështetje ndaj tyre

Greva mbarëkombëtare e shoferëve të kamionëve, e cila ka hyrë në javën e saj të dytë, ka intensifikuar krizën brenda regjimit klerikal, udhëheqësit e të cilit janë tmerruar nga vazhdimësia dhe përhapja e saj. Për këtë arsye, Khamenei ka nxjerrë në skenë Prokurorin e Përgjithshëm Montazeri për t’i kërcënuar grevistët me ekzekutim. Montazeri tha:

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.