• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Djele 23 Shkurt 2020, 16:42:59.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Maryam Rajavi:Lindja e Mesme do ti japë fund Regjimit të Iranit

Konferenca: " E Lindjes së Mesme do të djegë në flakët ekstremizmit fetar; Regjimi Iranian luan një rol destruktiv, për Rrënjët dhe Zgjidhjet "Në një konferencë më 14 qershor, me titull "Lindja e Mesme do të djegë në flakët ekstremizmin fetar, regjimi Iranian luan një rol destruktiv,për rrënjët dhe Zgjidhjet", në të cilën morën pjesë figura politike nga vende të ndryshme arabe dhe islamike,ndër to ishte znj Maryam Rajavi, Presidenti i sapozgjedhur i Rezistencës Iraniane, duke deklaruar se strategjia e SHBA kundër ISIS ka dështuar, sepse ajo ka injoruar regjimin Iranian si bazë e fondamentalizmit duke bërë një sy qorr për ndërhyrjet e këtij regjimi në Irak dhe Siri ose duke bashkëpunuar me këtë regjim.

Stampa Email

Paris- Mbledhja e Madhe e Iranianëve


Maryam Rajavi: E vetmja mënyrë për t'i dhënë fund shkeljeve të të drejtave të njeriut në Iran, për të çmontuar programin bërthamor të mullahëve, dhe për t'u përballur me fondamentalizmin islamik në rajon, duhet rrëzuar halifi i regresionit dhe terrorizmit në Iran

Tubimi i madh i Iranianëve dhe përkrahësve të rezistencës nga 69 vende ka filluar në 1:30 të shtunën, me 13 Qershor, në qendrën e ekspozitave Villepinte në Paris me pjesëmarrjen e mbi 600 politikanëve të njohur dhe ligjvënësit e prirjeve te ndryshme politike. Zgjerimi i ekstremizmit, disa luftra të vazhdueshme rajonale, përhapja e fundamentalizmit në ngastra të mëdha të globit, si dhe gjendjen e neveritshme të drejtave të njeriut në Iran, ishin ndër temat e diskutuara në këtë ngjarje të titulluar "United kundër fondamentalizmit islamik dhe terrorizmit, ndryshimi i regjimit nga popullit iranian dhe rezistencës ".

Stampa Email

Maryam Rajavi: Rritja e ekzekutimeve tregon frikën regjimit iranian nga shpërthimi i protestave publike

NCRI – Presidentja e zgjedhur e Rezistencës Iranian Maryam Rajavi përshkroi përshkallëzimin e paparë të arbitrariteti, të ekzekutimeve masive në të gjithë Iranin, si një tregues i dëshpërimit të regjimit në pushtet përballë krizave të pandreqshëme shoqërore dhe politike, frika e saj është te pakënaqësitë me bazë të gjerë sociale.

Ajo tha: Udhëheqësit e fashizmit fetar në pushtetin e Iranit janë duke u përpjekur më kot për të parandaluar ezkaltimin e protestave popullore dhe zemërimin publik duke përdorur represion gjithnjë e më brutale për të parandaluar rënien e regjimit. Znj. Rajavi shprehur mbështetje për familjet e viktimave, gjashtëmbëdhjetë prej të cilëve u ekzekutuan vetëm dje në burgun e Qezel-Hessar dhe Oroumieh. Ajo u bëri thirrje të rinjve të guximshme të Iranit dhe publikut në përgjithësi, të ngrihen dhe të ndihmojnë këto familje, të protestojnë ndaj barbarisë të shfrenuar mullahe'.

Stampa Email

Iran: 220 Deputetë Europian mbështesin Maryam Rajavi për planin dhjetë pikësh

Një deklaratë e nënshkruar nga më shumë se 220 deputetë të cilët përfaqësojnë të gjitha grupet politike në Parlamentin Europian shprehin solidaritet me planin dhjetë-pikësh të lideres Iraniane të opozitës, Maryam Rajavi, e cila bëri thirrje për një ndryshim demokratik në Iran.

Në deklaratën e dërguar në BE Shefi i Policisë së Jashtme Federica Mogherini u tha deputetëve : "Ne shprehim solidaritetin tonë me planin dhjetë-pikësh të kryetares së opozitës Iraniane Maryam Rajavi, e cila bën thirrje për një republikë demokratike pluraliste në bazë të votimit të përgjithshëm, lirinë e shprehjes, heqjen e torturës dhe dënimit me vdekje, ndarjen e kishës nga shteti, një Iran jo-bërthamor, një sistem i pavarur gjyqësor, të drejtat për pakicat, bashkëjetesë paqësore në rajon, barazi gjinore dhe angazhim për Deklaratat Universale të të Drejtave të Njeriut. "

Stampa Email

Maryam Rajavi flet në Konferencën e Senatit Francez:

Regjimi iranian nuk është aleat me Perëndimin; në vend që të luftojë ISIS, ajo kërkon të zgjerojë hegjemoninë e saj mbi Irakun dhe Sirinë dhe të pastrojë sunitët
• Shtyrja në kohë me gjashtë ose nëntë muaj nuk është një zgjidhje pas tre dekadave të fshehjes nga Teherani.
• Zgjidhja e garantuar është e përbërë nga zbatimi i rreptë i gjashtë rezolutave të Këshillit të Sigurimit, të ndalimit të plotë për pasurimin dhe mbylljen e të gjitha vendeve bërthamore.
NCRI - “Diktatura fetare në pushtet Iranin është shkaku i jostabilitetit në rajon, "tha Presidentja e Zgjedhur e Rezistenca Iranian Maryam Rajavi, në një takim në Senatin francez të martën, 4 Maj. Në konferencën me titull, "Fundamentalizmi Islamik nga Lindja e Mesme në Evropë, Sfidat dhe Zgjidhjet" Maryam Rajavi përsëriti: Ky është një gabim i rrezikshëm që të supozojmë se Regjimi Iranian dhe Perëndimi janë aleatë natyrore në përballjen me ISIS, sepse në vend të konfrontimit me ISIS, mullahët janë angazhuar në një pastrimi të llahtarshme të Sunive dhe kërkojnë për të zgjeruar hegjemoninë e tyre mbi Irakun dhe Sirin.

Stampa Email

Maryam Rajavi në Dhomën e Nënkomiteti: Ndryshimi i regjimit në Iran është i nevojshme për të luftuar fondamentalizmin islamik

Znj. Maryam Rajavi, kryetare e Këshillit Kombëtar të Rezistencës të Iranit tha në Kongresin e Amerikanë të mërkurën se:"Mungesa e një politike të fortë ndaj regjimit të Teheranit, do të ketë pasoja shkatërruese." Ajo shpjegoi se për t'iu kundërvënë fondamentalistëve islamikë, duhet të fuqizohet demokracia dhe toleranca Islamike.

Maryam Rajavi u shfaq të mërkurën përpara Shtëpisë të Punëve të Jashtme të Nënkomitetit për Mospërhapjen eTerrorizmit dhe Tregtisë në një video-konference.
Rajavi, iu referua regjimit iranian si "epiqendra e fondamentalizmit" në Lindjen e Mesme dhe ajo i tha përfaqësuesve të mbledhur se: "Ne mund dhe duhet të mundim fondamentalizmin islamik, qoftë Shiit apo Sunit."

Maryam Rajavi përshkroi disa hapa praktike të cilat qeveritë perëndimore mund ti përdorin në drejtim të këtij qëllimi, njëra prej të cilave ishte për të "njohur aspiratat e popullit iranian për të përmbysur mullahët”
Ajo i tha dëgjuesve se: “Sot, fundamentalizmi islamik dhe ekstremizmi, nën emrin e ISIS apo grupeve shiite paraushtarake, kanë nisur një sulm vicioz në vendet e rajonit dhe më gjerë, duke përfshirë këtu Amerikën dhe Evropën.”

Stampa Email

Maryam Rajavi përshëndeti protestat e mësuesve iraniane dhe i kërkon mbështetje për to

NCRI - Znj. Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Rezistencës Iraniane, përshëndeti mësuesit, punëtorët të cilët janë ngritur në pjesë të ndryshme të vendit për të protestuar për të drejtat e tyre dhe kundër diskriminimit, korrupsion dhe masave shtypëse nga regjimit i mullahëve. Ajo i bëri thirrje popullit, veçanërisht të rinjëve dhe studentëve, për të zgjeruar protestat dhe të shprehin solidaritet me mësuesit.

Stampa Email

IRAN - Maryam Rajavi: Kriza bërthamore dhe kërcënimi I fondamentalizmit islamik perfundon me rrëzimin e regjimit

Alternativa është një Iran i lirë, demokratik dhe jo bërthamor midis popullit Iranian dhe rezistencës së tyre.
NCRI – Të dielën, 12 Prill 2015, në një tubim me rastin e përvjetorit të katërt të masakrës së banorëve Ashraf nga 8 prill 2011 Znj. Maryam Rajavi, Presidente e zgjedhur e Rezistencës Iraniane, i bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Kombeve të Bashkuara që janë angazhuar me shkrim për sigurinë dhe mirëqenien e anëtarëve të PMOI (MEK) në Kampin e Lirisë për të marrë masa të menjëhershme për t'i dhënë fund rrethimit anti-njerëzore në Kampin e Lirisë dhe për të garantuar mbrojtjen e kampit.

Stampa Email

Maryam Rajavi i kërkon HH Papa Francis të bëj thirrje për vazhdimësinë e AMIA për hetimin e bombardimeve

Maryam Rajavi kërkon ndërhyrje nga Shenjtëria e Tij Papa Françeskut për vazhdimin e hetimeve për rastin e bombardimeve AMIA.
Indiferenca ndaj vrasjes së Gjyqtarit e Prokurorit trim Alberto Nisman që guxojë ndaj fashizmit fetar të pushtetit Iranin dhe bandave të saj të lidhura me terroristë që përjetësojnë krime dhe vrasje të tjera.
NCRI – Znj. Maryam Rajavi, Presidente e Zgjedhur e Rezistencës Iraniane, në mesazhin e saj për Shenjtërinë e Tij Papa Françeskun, udhëheqës i katolikëve në botë, kërkoi ndërhyrje për të parandaluar një ndërprerje të hetimeve të dosjes AMIA për bombardimet terroriste dhe një telefonatë nga Shenjtëria e Tij për vazhdimin e hetimeve të këtij rasti nga prokurori i martirizuar Alberto Nisman.

Stampa Email

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.