• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 07 Dhjetor 2019, 21:01:04.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

ADhoma e SH.B.A –së: Komiteti i Punëve të Jashtme kalon rezolutën për Kampin e Lirisë

E Enjte, 19 Maj 2016

NCRI –Dhoma e përfaqësueseve të Komitetit të Punëve të Jashtme të Shteteve të Bashkuara të mërkurën miratoi njëzëri dhe referoi në dhomën e fjalimeve një rezolutë dypartiak që bënë thirrje për "sigurinë" e anëtarëve të grupit kryesor iranian opozita Organizata Popullore Mojahedin e Iranit (PMOI ose MEK) jetojnë në Kampin e Lirisë, Irak. Kjo ishte zgjidhja e parë e këtij lloji.

Stampa Email

Takimi në Asamblenë Kombëtare të Frances

E mërkurë, 06 April 2016
Maryam Rajavi: Populli iranian don ndryshimin e regjimit në Iran
Gjatë qëndrimit të Rouhani, populli iranian kanë fituar vetëm shtuarjen e ekzekutimeve, harxhimin e pasurisë pas heqjes së sanksioneve, dhe më tej ndërhyrjes në rajon
Të martën, 5 prill, 2016, u mbajt një takim në Asamblenë Kombëtare Franceze bashke me zotin Bruno Le Roux, kreu i grupit socialist në Asamblenë Kombëtare, si dhe ligjvënës të tjerë te francezë. Presidentja e zgjedhur e Rezistences Iraniane Maryam Rajavi deklaroi: shtresa të ndryshme sociale në Iran kërkojnë ndryshimin e regjimit dhe heqjen e regjimit klerikal. Ata treguan këtë dëshirë me 6500 protestues gjatë vitit të kaluar.

Stampa Email

REFUGJATËT, SHQIPËRIA DHE MIKPRITJA

Nga Gazeta Shqip

26 Mars 2016
PATRICK J. KENNEDY *

Në shkurt, sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, vizitoi kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranën, ku ai përsëriti mbështetjen e vazhdueshme të Amerikës për shtetin ballkanik. Vizita e tij ndodhi pikërisht 25 vite pas rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis dy shteteve në vitin 1991. Sekretari Kerry kishte të drejtë të lëvdonte qeverinë shqiptare – të dyja palët, si qeverinë aktuale edhe palën opozitare – për progresin që ajo ka bërë në luftën kundër korrupsionit dhe përmirësimin e jetëve të shqiptarëve.

Stampa Email

Deputetët britanikë festojne Vitin e Ri iranian në Parlament

E Enjte , 24 Mars 2016

Anëtarët Cross-Partia ne te dy Dhomat e Parlamentit të Britanis se Madhe u bashkuan komunitetet anglo-iranian per te festuar Vitin e Ri Persian në një pritje në Dhomën e Komuneve të mërkurën, 23 Mars.
Folësit përfshirë Avokatët të shquar në Mbretërinë e Bashkuar dhe përfaqësuesit e komuniteteve anglo-iranian. Të gjithë uruan ato që festonjne Nowruz të gjithë botën, dhe në veçanti populli e Iranit dhe refugjatët e Iranit në Kampin e Lirisë, per një vitin te ri të lumtur dhe të begatë.

Stampa Email

Gilbert Mitterrand: Franca nuk duhet të sakrifikojë të drejtat e njeriut për qëllimet ekonomike

E Shtunë , 30 Janar 2016

Duke folur për tubimin e mijëra Iranianëve të Ejten në Paris të cilët protestonin për vizitën e fundit të Hassan Rouhani,presidenti i regjimit klerik në Tehran, Presidenti i Fondacionit të Francës Libertés(Liria) i bëri thirrje Francës të mos sakrifikojë të drejtat e njeriut për qëllime ekonomike dhe financiare.

Stampa Email

Mijëra Iranianë protestojnë kundër Rouhanit në Paris

E Enjte, 28 Janar 2016 


Hassan Rouhani është një nga zyrtarët më të lartë përgjegjës për shkeljet e të drejtave të njeriut në Iran dhe masakrën në rajon
Presidenti i regjimit klerik Hassan Rouhani bëri një vizitë në Paris u takua me një valë protestash nga ana e iranianëve, figura politike franceze, organizata për të drejtat e njeriut dhe aktivistëve, dhe qytetarëve francezë. Të Enjten në mesditë, në një demonstratë të madhe në Paris ( Place Denfert-Rochereau) protestuesit i bënë thirrje zyrtarëve francezë të ndëshkojnë Rouhanin për gjendjen e tmerrshme të të drejtave të njeriut në Iran, politika e eksportit të terrorizmit, fundamentalizmit, dhe konflikteve shkatërruese në rajon, veçanërisht për të mbështetur Presidentin kriminel të Sirisë Bashar al-Asad.

Stampa Email

Mirëseardhje Rouhanit që trimëron fraksionet shtypese të regjimit duke rritur ekzekutimet

E Enjte, 28 Janar 2016

Sa i përket udhëtimit te Hassan Rouhani, Presidentja i regjimit klerikal, në Itali dhe Francë, Znj Maryam Rajavi, presidente e zgjedhur e Rezistencës Iraniane, tha: Si një mulla, Hassan Rouhani është një mbrojtës i teokracisë në pushtet dhe është betuar për besnikëri të velayat-e faqih (rregulli absolut i liderit suprem). Rouhani ka qenë ndër zyrtarët më të lartë të fashizmit fetar në pushtet në Iran gjatë 37 viteve te fundit dhe ka qenë i përfshirë në të gjitha mizoritë e saj. Ai duhet të përballet me drejtësinë për krime kundër njerëzimit.

Stampa Email

Rrethimi i Rouhanit në udhëtimin e tij në Itali dhe Francë janë terroristët, torturuesit dhe rojet revolucionare

E Mërkurë, 27 Janar 2016

Terroristët, torturuesit dhe Rojeve Revolucionare janë shoqërues regjimit Iranian për presidentin Hassan Rouhani në udhëtimet e tij në Itali dhe Francë.
Pjesa më e madhe si Rouhani dhe kabineti i tij, shoqëruesit e tij kanë qenë të përfshirë në shtypjen, torturën dhe ekzekutimin e popullit iranian, duke marrë peng, dhe eksportuar terrorizmin në dekadat e fundit. Të dhënat e disa prej shoqëruesve të tij janë si në vijim:

Stampa Email

Itali: Iranianët protestojnë kundër Hassan Rouhani

E Martë, 26 Janar 2016 

Anëtarët e opozitës Iraniane demonstruan të martën në Romë kundër ekzekutimeve në Iran dhe sulmin me raketa të 29 tetor në Kampin e Lirisë në Irak, njoftoi agjencia italiane e lajmeve ANSA.
Protestuesit dënuan eksportin e Regjimit të Teheranit për fondamentalizmin islamik dhe mbështetjen e saj për diktaturën siriane dhe masakrën e vazhdueshëm të qytetarëve sirianë.

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.