• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Marte 17 Shtator 2019, 18:29:01.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Sjellja Luftarake e Regjimit Iranian Duhet të Adresohet

 

Nga Sedighe Shahrokhi

Regjimi iranian ka disa dekada që nuk ndëshkohet për veprimtaritë e tij luftarake. Fatkeqësisht, Plani i Përbashkët Gjithpërfshirës i Veprimit (JCPOA), apo pakti bërthamor i 2015-ës me Iranin, siç njihet ndryshe, nuk ka bërë asgjë për ta adresuar këtë pikë.

Stampa Email

Izolimi i Regjimit Iranian Vazhdon

Nga Mohammad Sadat Khansari

Shtetet e Bashkuara e kanë bërë të qartë që nuk do ta zbusin shpejt fushatën e presionit maksimal mbi Regjimin Iranian. Presidenti Donald Trump dhe administrata e tij e kanë paralajmëruar regjimin iranian shumë herë se kërcënimet dhe sjelljet e tij luftarake nuk do të tolerohen dhe se sanksionet dhe presioni do të vazhdojnë.

Stampa Email

Zëri i Iranit të Lirë, #UnëJamMeMaryamRajavi-n

 Mediat sociale kanë qenë një test i mirë për të vlerësuar opinionin publik. Ato u kanë shërbyer popullsive të shtypura si një platformë për të shprehur zemërimin dhe për të rezistuar kundër regjimeve tiranike në mbarë globin.

Stampa Email

Editorial: Pse po i Kthehet Akteve të Reja Terroriste Regjimi Iranian?

Sulmet e fundit terroriste të regjimit iranian mbi anije-cisternat e naftës në Gjirin Persik dhe sulmi me raketë pranë ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Irak janë akte çmendurie nga një regjim në grahmat e fundit, teksa përballet me kriza të brendshme dhe izolim ndërkombëtar. Ne argumentojmë se regjimi i mullahëve po përballet me një krizë fatale që i ka rrënjët në tre faktorë:

Stampa Email

Mini Raporti i Iranit – 29 Maj 2019


 • Rënie e Madhe në Biznesin Gjerman me Iranin Mes Trysnisë së Sanksioneve Amerikane 

  Associated Press: Një grup gjerman biznesi thotë se tregtia e kompanive gjermane me Iranin ka rënë shumë ndërkohë që Shtetet e Bashkuara e rrisin trysninë ekonomike mbi Teheranin.Volker Treier, kreu i tregtisë me jashtë në Shoqatën e Dhomave Gjermane të Tregtisë dhe Industrisë, tha për agjensinë e lajmeve dpa në komentet e tij të publikuara të dielën, se eksportet gjermane në Iran kanë rënë me 50 përqind nga viti në vit gjatë çerekut të parë, ndërsa eksportet iraniane në Gjermani kanë rënë rreth 42 përqind.

  Stampa Email

Mini Raporti për Iranin – 25 Maj 2019

 • Analizë: Komentet e Udhëheqësit Suprem të Iranit Sinjalizojnë Ndryshim Strategjie 

  Associated Press: Për vite të tëra, lideri suprem i Iranit e ka kritikuar Perëndimin lidhur me paktin bërthamor të Teheranit me fuqitë botërore. Tani, Ajatollah Ali Khamenei është duke qortuar publikitsht presidentin e zgjedhur të vendit dhe ministrin e jashtëm teksa pakti po thërmohet nën tensionet e rritura me SHBA-në.

  Stampa Email

Mini Raporti për Iranin – 24 Maj 2019

 • Deri në 10,000 Trupa të Tjera Mund t’i Drejtohen Lindjes së Mesme për të Parandaluar Iranin 

  ABC Neës: Komanda Qendrore Amerikane po kërkon kapacitete mbrojtëse shtesë, gjë që mund të çojë në dërgimin e 5,000 deri në 10,000 trupave shtesë në Lindjen e Mesme për të parandaluar Iranin, ka thënë për ABC Neës një zyrtar amerikan.

  Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.