Monday, July 26, 2021
BallinaStatementsDeklarata-Human Rights

Deklarata-Human Rights

Iran: Mbi 4,000 Viktima të Koronavirusit në 166 Qytete

Iran, Qom – spitali Imam Reza, përhapja e koronavirusit Pretendimi i Khamenei-t për një “sulm të mundshëm biologjik” ka për qëllim të justifikojë detyrën...

Raportuesi Special i OKB-së Nxit Regjimin Iranian t’i Lirojë të Gjithë të Burgosurit, Teksa Koronavirusi Përhapet në Mbarë Vendin, Duke ua Marrë Jetën mbi...

Javaid Rehman, Raportuesi Special i OKB-së mbi të Drejtat e Njeriut në Iran Ndërkohë që koronavirusi ua ka marrë jetën mbi 3,300 njerëzve në...

Raporti Vjetor i Komitetit të Grave të NCRI-së: Gratë në Iran po Ndërmarrin Hapat Përfundimtarë në Luftën e Tyre për Liri dhe Barazi

Raporti Vjetor 2020 – Komiteti i Grave i NCRI-së Komiteti i Grave i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) ka publikuar raportin e tij...

Amnistia Ndërkombëtare: 23 fëmijë të vrarë nga Forcat e Sigurisë së Regjimit Gjatë Nëntorit të Protestave në Iran

Të paktën 23 fëmijë janë vrarë nga forcat e sigurisë në protestat e nëntorit në Iran Shkruar nga Sedighe Shahrokhi më 04 Mars 2020....

OKB Nxitet të Veprojë për ta Ndaluar Masakrën e Fshehtë ndaj Protestuesve të Burgosur në Iran

Deklarata e përbashkët e pesë OJQ-ve me status konsultativ në OKB Njëkohësisht me seancën e 44-t të Këshillit të OKB-së për të Drejtat Njerëzore...

I Dërguari i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Tronditet nga Numri i Vdekjeve në Protestat e Iranit

Javaid Rehman, Raportuesi Special i OKB-së për Iranin, ka publikuar një raport mbi situatën e të drejtave njerëzore në Iran Shkruar nga një Shkrimtar...

Raporti i përvitshëm i Amnesty International: Viti i rezistencës në Iran e në Lindjen e Mesme.

Vrasje sekrete masive të disidentëve politikë në 1988 Midis fundit të korrikut dhe shtatorit 1988, autoritetet iraniane zhdukën me forcë dhe ekzekutuan jashtëgjyqësisht me...

Regjimi i Iranit Vazhdon Shkeljet e të Drejtave Njerëzore

Në Iran vazhdojnë shkeljet e të drejtave njerëzore me arrestime, ekzekutime dhe shtypje Gjatë dy javëve të para të shkurtit, raportet nga Irani konfirmojnë...

Varen dy të burgosur në burgun Adelabad në Shiraz

Dy të burgosur janë varur mëngjesin e së mërkurës, më 12 shkurt 2020, në burgun Adelabad në Shiraz. Këta dy të burgosur ishin dënuar...

Iran: Arrestime Masive të Mbështetësve të MEK dhe Ish të Burgosurve Politikë në Përvjetorin e Revolucionit Anti-Monarkik të 1979-ës dhe në Vigjilje të Zgjedhjeve...

Mbështetës të MEK dhe ish të burgosur politikë janë arrestuar në mënyrë arbitrare nga forcat e sigurisë së regjimit iranian Shkruar nga Sekretariati i...

Protestat në Iran janë gati në të shpërthyer para stuhisë

Nga: Struan Stevenson Iranianët ndezin qirinjtë për viktimat e Avionit të Linjës Ndërkombëtare të Ukrainës që u rrëzua nga Irani ndërsa protestojnë përpara Universitetit...

Regjimi i Iranit Vazhdon Shkeljet Sistematike të të Drejtave të Njeriut Deklaron Grupi i të Drejtave të Njeriut

Irani: Raportohen shkelje të të drejtave themelore të të burgosurve politikë dhe aktivistëve socialë në burgjet e regjimit. Regjimi iranian ka përshkallëzuar presionin ndaj...

Ekspertët e OKB-së të Alarmuar nga Keqtrajtimi i Protestuesve të Arrestuar në Iran

Ekspertët e OKB-së më 20 dhjetor i bënë thirrje regjimit iranian që t’i lirojë të gjithë individët e arrestuar në mënyrë arbitrare dhe të...

Regjimi Iranian Ekzekuton Gruan e 100-të Gjatë Mandatit të Rouhani-t

Fatemeh R. është varur në Burgun Gohardasht të Karaj. Media shtetërore ka raportuar se 21-vjeçarja është ekzekutuar javën e shkuar, që do të thotë...

Shefja e KB për të Drejtat e Njeriut: Forcat e Sigurisë së Regjimit të Iranit ishin”Duke qëlluar për të vrarë”Protestuesit

Forcat e sigurisë së regjimit iranian po "qëllonin për të vrarë" në përplasjet e tyre vdekjeprurëse ndaj protestave të Iranit javët e fundit, sipas...

Iran: Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat Njerëzore Dënon Shtypjen e Dhunshme ndaj Protestuesve

Rupert Colville, Zëdhënës për Komisioneren e Lartë të OKB-së për të Drejtat Njerëzore Pas pesë ditësh protesta në qytete të ndryshme të Iranit, qindra...