Wednesday, October 20, 2021

Ekspertja e të drejtave të OKB-së indinjohet për ekzekutimin në Iran të një adoleshenti,...

Gjenevë (11 gusht 2017) - Raportuesja Speciale e Kombeve të Bashkuara për situatën e të Drejtave të Njeriut në Iran, Asma Jahangir, ka shprehur...

Kushtet humanitare përkeqësohen në burgjet e Iranit

Kushtet e rënda të burgjeve në Iran Iran, 12 tetor 2019—Raportet që vijnë nga brenda Iranit flasin për rritje të presionit kundër të burgosurve...

OKB duhet të veprojë kundër regjimit të Iranit për rolin e tij në masakrën...

NCRI - OKB-ja duhet të ndihmojë për t'i dhënë fund mosndëshkimit për shkeljet e të drejtave të njeriut në Iran dhe në mbarë botën...

Iran: 18 ekzekutime, përfshirë 2 gra dhe një ekzekutim në publik, dhe arrestime masive

E martë, 07 Mars 2017 Regjimi iranian vari 18 të burgosur gjatë tre ditëve të fundit në qytete të ndryshme. Më 6 mars, u...

Komiteti i Grave të NCRI-së Dënon Verdiktin e Regjimit Iranian Kundër Nasrin Sotoudeh

  Aktivistja e të drejtave njerëzore, znj. Nasrin Sotoudeh, e cila është aktualisht në burg në Iran, është ndëshkuar me 38 vite burgosje dhe...

Bota duhet ti japi fund bllokimit nga regjimi i Iranit për inspektimin e armëve...

NCRI - Ne duhet të ndalojmë së injoruari pengimin e Iranit për inspektimet e armëve bërthamore, sipas ish-zëvendëspresidentit të Parlamentit Evropian. ...

Gruaja Guximtare Thërret ‘Vdekje Khamenei-it’ në Iran

  KARAJ, Iran, 13 qershor, 2018 – Këtë mëngjes, një grua guximtare në qytetin iranian Karaj, në perëndim të kryeqytetit Teheran, filloi të thërriste...

Iran: Protestuesit i vënë flakën portreteve të Khameneit, Ghassem Soleimanit, pushtojnë qendrat qeveritare

Të shtunën më 30 dhjetor, në ditën e tretë të kryengritjes mbarëkombëtare, flakët e kryengritjes kundër regjimit klerikal u bënë më intensive dhe njerëzit,...

Iran: 1000 infermierë ikin nga Irani çdo vit

E Premte, 02 Shtator 2016 NCRI - Drejtori i marrëdhënieve me jashtë i Organizatës së infermierev n* regjimit iranian ka deklaruar se më...

Dy Iranianë, Lojtarë Kabaddi, Kërkojnë Azil në Australi, Duke Cituar Korrupsionin e Rgjimit në...

Dy lojtarë të skuadrës kombëtare Kabaddi të Iranit refuzojnë të kthehen në vendin e tyre pas Kupës së Botës në Kabaddi në Australi, dhe...