Wednesday, August 10, 2022

Chant në burgun Gohardasht: “Vendos zjarri në parimin e velayat-e faqih”

Martë, 15 Mars 2016 Fotot e Khamenei dhe Rouhani, udhëheqësit e urryera të regjimit klerikal, vënë zjarriShkathësia e të burgosurit në politike në...

Amnesty International: OKB Duhet ta Hetojë Masakrën e 1988-ës në Iran

  Në vigjilje të Ditës Ndërkombëtare të Viktimave të Zhdukjeve të Detyruara më 30 gusht, Amnesty International të mërkurën i bëri thirrje Kombeve të...

Iran regjimi tërbohet nga emërimi i Asma Jahangir, si Raportuese Special e të Drejtave...

E Martë, 06 Shtator 2016 NCRI - Javad Larijani, teoria e regjimit iranian mbi torturën dhe ekzekutimet tregoi zemërimin e tij dhe refuzoi...

Irani: Nënat kërkojnë ndjekjen e autorëve të masakrës së 1988

E martë, 13 Shtator 2016 Nëna aktiviste, të njohura si Nënat e Laleh Park, dhe të afërmit e të burgosurve politikë, dhanë një deklaratë...

Iran : Varet një burrë dhe një grua në burg

E Premte, 03 Qershor 2016 NCRI - regjimi fundamentalist Iranian vari një burrë dhe një grua në një burg në Qazvin, në veri-perëndim...

Këngëtaret Femra Burgosen Ndërkohë që Aktivistja e të Drejtave të Grave Nis Grevë Urie...

Shkruar nga Mansoureh Galestan më 19 tetor 2019. Regjimi iranian vazhdon t’i shtypë gratë në Iran.  Gjashtë këngëtare femra janë dënuar secila me një vit burg për...

Iran – Tre pohime që tregojnë fundin e diktaturës teokratike

Nga Struan Stevenson Fragmente: Të enjten në mbrëmje, më 1 shkurt, shumë qytete në Iran përjetuan sërish protesta anti-qeveritare. Sipas raporteve të ndryshme, ka...

Regjimi Iranian Dënon Edhe Shtatë Aktivistë të Tjerë të Punës me Kamxhik dhe Burgime...

Regjimi iranian ka dënuar shtatë aktivistë të punës me goditje me kamxhik dhe burgime të gjata, lidhur me protestat e bëra nga punëtorët e...

Deklaratë nga Delegacioni i SH.B.A. në Këshillin e të Drejtave të Njeriut të Kombeve...

Gjenevë 27 shkurt 2018 Shtetet e Bashkuara u tronditën nga lajmi se qeveria e Iranit po dërgon ministrin e tij të drejtësisë, Seyyed Alireza...

Korrupsioni në Iran Rezulton në Kequshqyerje për Fëmijët

 Numri i iranianëve që jetojnë në varfëri vazhdon të rritet, dhe shumë fëmijë vuajnë nga sëmundje të shkaktuara nga sasia e pamjaftueshme e ushqimit....