Friday, August 6, 2021
BallinaStatementsDeklarata-Women

Deklarata-Women

Grevë urie – Atefeh Rangriz lufton kundër padrejtësisë nga brenda burgut

19 tetor 2019 Atefeh Rangriz, studente sociologjie dhe aktiviste e punës, nisi një grevë urie në burgun famëkeq Qarchak në Varamin më 16 tetor...

Lejimi i grave në stadiumin e futbollit; “Një marifet cinik publiciteti”

Vdekja tragjike e Sahar Khodayari, e cila ka marrë emrin Vajza Blu dhe që u vetë-flijua pasi mori vesh se do të merrte dënimin me gjashtë...

Shpëtoni Jetën e të Burgosurave Politike Gra në Burgun Qarchak

Komiteti i Grave i NCRI-së bën thirrje për dërgimin e një delegacioni ndërkombëtar për të shqyrtuar burgjet iraniane dhe për të vizituar të burgosurit...

70 Çikliste Femra Arrestohen në Iran

 Shtatëdhjetë çikliste femra janë arrestuar në Sheshin Vali-Asr të Teheranit për shkak se kishin shkelur ligjet e regjimit për mbulimin e detyruar, sipas zëdhënësit...

Raport i Ri Mbi të Drejtat e Grave në Iran

Komiteti i Grave të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) ka publikuar një raport të ri mbi të drejtat e grave në Iran,...

Martesa e Detyruar: Shkak Madhor i Vetëvrasjeve Mes Grave të Reja Iraniane

  Martesa e detyruar është një nga arsyet kryesore të shtimit të vetëvrasjeve mes grave të reja në Iran, sipas disa raporteve që kanë...

Regjimi i Shtyp më Tej Gratë në Iran

Raportet e fundit nga Irani tregojnë se një numër aktivistesh iraniane femra po mbahen në burg në kushte të tmerrshme. Ato kanë bërë thirrje...

Regjimi Iranian Rrit Presionin mbi Gratë që Kundërshtojnë Hixhabin e Detyruar

  Nga Hamideh Taati Forcat e Sigurisë së Shtetit të regjimit iranian e kanë rritur presionin mbi gratë duke i shtrënguar rregullat lidhur me...

Iran: Rëndimi i Masave Represive Kundër Grave

Regjimi çnjerëzor i mullahëve, nga frika e përhapjes së kryengritjeve e protestave popullore dhe rolit në rritje të grave në këto protesta, ka marrë...

Këngëtarja Ndiqet Penalisht në Iran për Performancën Solo

Nga Mansoureh Galestan Një këngëtare po ndiqet penalisht në Iran për performancën e saj solo gjatë një vizite turistike të fshatit Abyaneh. Ali...

Regjimi Iranian i Arreston Gratë për Shpërndarje të Fotove në Mediat Sociale

Seria e fundit e arrestimeve të kryera nga Garda Revolucionare paraushtarake e regjimit iranian (IRGC) ka patru në shënjestër modelingun online. ...

Regjimi i Iranit po ju Gënjen në Lidhje me Barazinë e Femrave në Iran

  Nga Hamideh Taati Në shkurt, Regjimi Iranian nisi të mburrej supozimisht për një rritje në numrin e femrave që shkruajnë e lexojnë si...

Regjimi Iranian e Mohon Gjendjen e Punëtorëve

Nga Shahriar Kia Një zyrtar iranian ka thënë se Regjimi i mohon “realitetet e ashpra” që po shkatërrojnë jetët e iranianëve, sipas agjensisë shtetërore...

Iran: Aktivistet Femra Çohen në Burgun Famëkeq Evin për t’u Marrë në Pyetje

  Situata e të drejtave njerëzore në Iran nuk është përmirësuar pavarësisht thirrjeve të bëra ndaj regjimit iranian nga organizatat humanitare ndërkombëtare për t’i...

Komandanti i Ushtrisë së mullahëve pranon rolin e regjimit Iranin në masakrën siriane, ankohet për nxjerrjen në dritë të fakteve nga MEK-u

 NCRI - më 18 prill, Rouhani, presidenti i regjimit të Mullahëve pranoi shkeljen e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe...

Forca e gruas për ndryshim: Kryengritja e Iranit dhe roli i grave

NCRI - Këshilli i Gruas i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit u bashkua me figurat politike femërore nga e gjithë bota për të...