• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Enjte 23 Janar 2020, 14:49:18.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Amnesty International: Ekspertët e OKB-së Duhet të Kenë Akses të Menjëhershëm në Qendrat e Paraburgimit në Iran

Amnesty International: Veproni për të Liruar Protestuesit Iranianë

Shkruar nga Mansoureh Galestan më 21 janar 2020.

Amnesty International ka nisur një fushatë “Vepro” duke bërë thirrje që ekspertëve të Kombeve të Bashkuara t’u “jepet akses i menjëhershëm në qendrat e paraburgimit” në Iran për të siguruar mirëqenien e të arrestuarve në protestat e Iranit.

Stampa Email

Iran: Gruaja e 104-rt e Ekzekutuar Gjatë Mandatit të Rouhani-t

104 gra janë ekzekutuar gjatë mandatit të Rouhani-t në Iran

Shkruar nga Shahriar Kia më 15 janar 2020.

Një grua iraniane, e identifikuar si Sara M, është ekzekutuar javën e shkuar në Burgun e Mashad-it, në Iranin qendror, sipas Komitetit të Grave të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI). Ekzekutimi i saj shënon herën 104-rt që një grua ekzekutohet gjatë presidencës së ashtu-quajtur ‘të moderuar’ të Hassan Rouhani-t, i cili mori detyrën në vitin 2013.

Stampa Email

John Bolton: Regjimi i Iranit nuk duhet të arrijë përvjetorin e 40-të

 

E hënë, 03 korrik 2017 21:11

NCRI - Këtë fundjavë, një ish-ambasador i SHBA në OKB,  floi në takimin “Irani i Lirë” në Paris, i cili mblodhi mbi 100,000 njerëz dhe ngulmoi që regjimit iranian po i vjen fundi dhe dha mbështetjen e tij  për forcat e Rezistencës (përfshirë Organizatën e Moxhahedinëve të Popullit të Iranit MEK).

Stampa Email

Dhjetë të burgosurit të varur në Iran

E Martë, 18 Gusht2015 

NCRI - Të hënën në jug të vendit regjimi fundamentalist i Iranit ka varur 10 të burgosur, duke përfshirë së paku dy shtetas afganë.
Gjashtë të burgosur janë varur të hënën në burgun Bandar Abbas, në Iranin jugorë. Ata u identifikuan si Siamak Fadaii, 24 vjec; Zaher Amroddin, 24 vjeç (shtetas afgan); Vazirahmad Amroddin, 22 vjeç (afgane); Amir Hossein-Abdul-Khaleq, 22 vjeç; Mansour Mehdizadeh, 68 vjeç; dhe Gholam Fayezi, 28 vjeç.

Stampa Email

Iranianët në Kanada protestojnë për ekzekutimet në rritje në atdheun e tyre

E Enjte, 13 Gusht 2015 01:50

Iranianët mbështetësit e grupit kryesor opozitar Organizata Popullore Mojahedin e Iranit (PMOI / MEK) që jetojnë në Kanada u mblodhën gjatë fundjavës kundër shkeljeve të të drejtave të njeriut dhe ekzekutimeve në rritje në Iran.
Ata deklaruan mbështetjen e tyre për platformën politike të znj Maryam Rajavi, presidente e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës të Iranit.

Stampa Email

Komandanti i lartë i IRGC: Në protestat e anti-regjimit në Iran, 830 persona vuajten nga keputja e palcës kurrizore

NCRI – Një komandant i lartë i rojeve revolucionare të regjimit Iranian ka bërë të ditur se gjatë kryengritjeve anti-qeveritare në 2009 ", mbi 830 vetë pësuan këputje të shtyllës kurrizore".

Gjenerali Hossein Hamedani, komandant atëherëshëm i forcave IRGC i ngarkuar për të goditur demonstratat në kryeqytetin Teheran ka shpalosura këtë çështje më 07 shkurt në një intervistë me Agjensinë e Lajmeve Fars.

Stampa Email

Iran: 9 të burgosur më shumë të varur, 3 në publik

NCRI – Shtohet me 9 numri i të burgosurve të varur në Iran, duke përshirë tre në publik ndërkohë që vala e ekzekutimeve vazhdon nën Hassan Rouhani.

Tre burra u vranë në qytetin e Bonab në provincën e Ajzerbajxhanit Lindor të mërkurën në mëngjes.

Stampa Email

 • 1
 • 2
Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.