• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Marte 10 Dhjetor 2019, 15:30:39.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

SHBA Vë Sanksione mbi Anëtarin e ‘Komisionit të Vdekjes’ të Masakrës së 1988-ës në Iran

Shkruar nga Shkrimtar i Stafit më 06 nëntor 2019.

Më 4 nëntor 2019, Departamenti amerikan i Thesarit sanksionoi Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të regjimit iranian dhe nëntë individë, duke përfshirë Ebrahim Raisi-n, i cili ka qenë më parë anëtar i "komisioneve të vdekjes" që kanë qenë përgjegjëse për masakrën e 1988-ës ndaj mijëra të burgosurve politikë.

Stampa Email

SHBA Vë Sanksione mbi Anëtarin e ‘Komisionit të Vdekjes’ të Masakrës së 1988-ës në Iran

Shkruar nga Shkrimtar i Stafit më 06 nëntor 2019.

Më 4 nëntor 2019, Departamenti amerikan i Thesarit sanksionoi Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të regjimit iranian dhe nëntë individë, duke përfshirë Ebrahim Raisi-n, i cili ka qenë më parë anëtar i "komisioneve të vdekjes" që kanë qenë përgjegjëse për masakrën e 1988-ës ndaj mijëra të burgosurve politikë.

Stampa Email

Terroristët Pranojnë se Kanë Spiunuar mbi MEK-un në Territorin Amerikan për Regjimin Iranian

Shkruar nga Shahriar Kia më 06 nëntor 2019.

Dy agjentë të regjimit iranian të arrestuar vitin e shkuar në Shtetet e Bashkuara për spiunazh mbi anëtarë të opozitës iraniane Organizata e Muxhahedinëve të Popullit të Iranit (PMOI), ose Mujahedin-e Khalq (MEK), i kanë pranuar akuzat kundër tyre, shpalli të martën, më 5 nëntor 2019, Departamenti amerikan i Drejtësisë (DOJ).

Stampa Email

ORA NEWS: Celula Terroriste Iraniane e Cila u Interceptua nga Autoritetet Shqiptare, Kishte Planifikuar që ta Sulmonte Kampin e Muxhahedinëve

 

Ali Safavi: Gjithashtu Ambasadorin e Dëbuar të Iranit nga Shqipëria, si Drejtues të lartë të Ministrisë së Inteligjencës

Nga: Xhoi Malësia

 01/11/2019 - 14:29

Celula terroriste iraniane e cila u interceptua nga autoritetet shqiptare, kishte planifikuar që ta sulmonte kampin e muxhahedinëve përmes një makine-bombë.

Stampa Email

Dënimi Ndërkombëtar i Ndërhyrjeve Terroriste e Luftënxitëse të Regjimit Iranian

Shkruar nga Mansoureh Galestan më 23 tetor 2019.

BRIAN HOOK: Shtetet e Bashkuara i bëjnë thirrje okb-së që ta rinovojë embargon e armëve mbi iranin 

Brian Hook, Përfaqësuesi Special i Shteteve të Bashkuara për Iranin, ka thënë në një mesazh se “I bëjmë thirrje Këshillit të Sigurisë të OKB-së ta rinovojë embargon e armëve mbi Iranin, si dhe ta rinovojë ndalimin e udhëtimit mbi Qasem Soleimani-n dhe mbi 22 terroristë të tjerë.

Stampa Email

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë Shqiptare Rrëfen Zbulimin e Hallkës Terroriste të Regjimit Iranian që Kishte në Shënjestër PMOI/MEK

Publikuar më 24 tetor 2019.

Fragmente:

I domosdoshëm etiketimi i MOIS-it dhe IRGC-së së Iranit si entitete terroriste në Europë dhe përjashtimi i operativëve të tyre

Në një konferencë për shtyp më 23 tetor 2019, Drejtori i Policisë shqiptare shpalli zbulimin e një hallke terroriste të lidhur me regjimin iranian në këtë vend. Kjo hallkë kishte planifikuar kryerjen e sulmeve mbi lëvizjen opozitare iraniane, Mujahedin-e Khalq (PMOI/MEK). Shërbimet shqiptare të sigurisë e kishin zbuluar kohët e fundit këtë hallkë terroriste.

Stampa Email

Militantët e Regjimit Iranian Kanë  Dërguar Snajpera në Protestat e Irakut - Reuters

Shkruar nga Hamideh Taati më 17 tetor 2019.

Militantët e mbështetur nga regjimi iranian kanë vendosur snajpera mbi tarracat e Bagdadit gjatë protestave më të egra anti-qeveritare të Irakut në vite, kanë thënë për Reuters dy zyrtarë irakenë të sigurisë.

Protestat masive kundër qeverisë irakene dhe kundër pranisë së regjimit iranian në Irak kanë shkaktuar mbi 100 vdekje dhe 6,000 plagosje gjatë javës që nisi më 1 tetor, raporton Reuters.

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.