• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Enjte 20 Shkurt 2020, 17:21:22.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Sky News -Regjimi Irani liron terroristët e al-Kaidës

E Mërkurë, 16 Shtator 2015 

Regjimi në Iran ka liruar pesë operativë të lartë të al Kaedës nga paraburgimi dhe shumë shpejt do të lejojë që ata të largohen nga vendi, duke nxitur frikën që do të bashkohen terroristët e tjerë në sulmet në Siri në planifikimin në Perëndim, ka raportuar Sky News.
Sipas burimeve të inteligjencës Sky News ', tre nga pesë janë anëtarë të komitetit të Al Kaedës në pushtet, në Këshillin Shura.

Stampa Email

Si ISIS: IRGC po shkatërron vendin 3000-vjeçar ne Iran

E Hënë, 14 Shtator 2015

NCRI - Në portin tjetër detar Jask në Gjirin Persik në Iranin jugor, i regjimit Garda Revolucionare (IRGC) Navy ka nisur shembjen e një kështjelle të lashtë që i përkiste Perandorisë Perse të epokës Sassanid.
Më 11 shtator, agjencia shtetërore e lajmeve ISNA citon zyrtari lokal Ibrahim Bousik të ketë thënë se IRGC "ka avancuar 10 për qind", në prishjen e sitit.

Kjo kala është quajtur "Kalaja e Kouh Mobarak" dhe i takon Perandorisë Sassanid (Perandoria Sasanian) që sundoi Iranin nga 224 në 651 pas Krishtit.

Stampa Email

PHOTOS: Nje krim antinjerezor- Masaker ne Camp Ashraf

E Martë, 01 Shtator 2015
NCRI – Të martën shënon përvjetorin e dytë të masakrës Camp Ashraf. Forcat Irakiane në urdhër të mullahëve të regjimit "në Iran kanë vrarë me gjakftohtësi 52 disidentë Iranian të paarmatosur dhe të pambrojtur, të gjithë anëtarët e grupit kryesor të Iranit opozitare Organizimi Mojahedin i Iranit, PMOI (Mujahedin-e Khalq, MEK) e njerëzve. Një grup prej shtatë banorësh të kampit, duke përfshirë gjashtë gra, ishin rrëmbyer nga forcat Irakiane. Në vijim janë fotografitë e vrasjeve tronditëse kapur nga dëshmitarë okularë.

Stampa Email

IRAN: Vritet komandanti i batalionit IRGC në Siri

E Premte, 28 Gusht 2015

NCRI - Një komandant i lartë i Gardës Revolucionare të regjimit Iranian (IRGC) është vrarë duke luftuar në luftën civile në Siri, njoftuan zyrtarët e regjimit Iranian të enjten.
Ahmad Hiyari, i cili urdhëroi Iman Hossein në Batalionin e IRGC në qytetin e Shush, në jug-perëndim të Iranit, u vra duke luftuar në rajonin veriperëndimor në Latakia të Sirisë, Alireza Imani, nënkryetari i forcës paramilitare Bassij në Shush tha agjencia zyrtare e lajmeve shtetërore IRNA.

Stampa Email

Sauditët arrestuan organizatorin Iranian pasi ka mbështetur bombardimet terroriste të kullave Khobar në 1996

E Enjte, 27 Gusht 2015 

I dyshuari, Ahmed al-Mughassil, është identifikuar në një aktakuzë federale amerikane si një udhëheqës i lartë i një grupi militant saudit, mbështetur nga regjimi Iranian, që kërkonte për të vrarë personelin ushtarak amerikan në Gjirin Persik .
Në qershor të vitit 1996, një bombë në kamion ka vrarë 19 amerikanë në kazermat në Kullat Khobar pranë Dhahran, Arabia Saudite
Bombardimi shkatërroi një ndërtesë tetë-katëshe në Kullat Khobar, një kompleks ku strehohej personeli i Forcave ajrore të SHBA të vendosura në Arabinë Saudite. Katërqind njerëz u plagosën nga shpërthimi, përveç 19 të cilët u vranë.

Stampa Email

AFP: Regjimi Iranian rekruton afganët si luftëtarë për të forcuar Assad-in e Sirisë

E Mërkurë, 26 August 2015
Luftëtarët afganë të dërguar nga regjimi i Iranit për të marrë pjesë në luftën e brëndshme të Sirisë
Fati i dy vëllezërve nga Kabuli, një i plagosur rëndë, nga luftimet të tjerë janë vrarë në Siri, ndricimi i fshehtë i aktivës së rekrutimin të regjimit Iranian të refugjatëve afganë për të përkrahur forcat në mënyrë të qëndrueshme të Bashar al-Assad-it, raportoi agjencia franceze e lajmeve AFP.

Stampa Email

Reuters: Armët e sekuestruara në Kuvajt vinin nga Irani

E diel, 16 Gusht 2015
Në Kuvajt javën e kaluar ishte kontrabanduar në vend nga Irani, njoftuan dy gazeta kuvajtiane të dielën, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.
Ministria e Brendshme e Kuvajtit tha të enjten se autoritetet kishin gjetur municione, eksplozivë, armë dhe granata duke gërmuar janë gjetur nën shtëpitë në një zonë pranë kufirit me Irakun. Tre burra të cilët kishin në pronësi shtëpitë u ndaluan, njoftoi Reuters të dielën.

Stampa Email

Bahrain: Terroristët e dyshuar janë trajnuar në Iran

Shefi i policisë së Bahreinit thotë se pesë të dyshuar me lidhje me Iranin janë arrestuar në lidhje me një bombë muajin e kaluar që vrau dy policë dhe plagosi gjashtë të tjerë, njoftoi Shtypi përditshëm.

Gjeneral Major Tariq Al Hassan thotë se hetuesit kanë lidhur të dyshuarit e Trupit të Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC), si edhe Hezbollahu, grupi Iranian i armatosur dhe financuar në Liban.

Stampa Email

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.