Monday, June 14, 2021
BallinaUncategorized

Uncategorized

Zgjedhjet në Iran 2021: Nevoja e Khamenei-t për të Krijuar një Regjim Unipolar dhe Pasojat e Saj

  Për ta konsoliduar regjimin, Lideri Suprem Ali Khamenei ka përdorur Këshillin e Gardianëve për të skualifikuar shumicën e kandidatëve të farsës së zgjedhjeve presidenciale të Iranit. Të eliminuarit...

Iran – Njësitë e Rezistencës dhe Mbështetësit e MEK Nxisin Bojkot të Farsës së Zgjedhjeve Presidenciale

Teheran – Veprimtaritë e Njësive të Rezistencës dhe mbështetësve të MEK, thirrje për bojkot të farsës së zgjedhjeve presidenciale të regjimit – “Massoud Rajavi:...

Audio e Zarif-it, Goditje Fatale dhe e Dhimbshme për Qeverinë e Iranit

  Është e qartë nga bisedat, blogjet, artikujt e gazetave, diskutimet, reagimet, dhe shprehjet e shumë zyrtarëve iranianë, se publikimi i audios së ministrit të...

Kriza e Iranit do të Nxisë Protesta

Irani po përjeton një numër krizash ekonomike, shoqërore, dhe mjedisore, të cilat vetëm sa e shtojnë urrejtjen e popullit ndaj regjimit, teksa krizat përkeqësohen...

Tre protestues dënohen me 13 vite burg dhe 222 goditje me kamxhik

Dega e 102-të e Gjykatës Penale të Behbahan ka konfirmuar dënimet e tre protestuesve të arrestuar gjatë protestave të nëntorit 2019 në Iranin jug-perëndimor. Sipas...

Agjenti i Regjimit të Iranit Arrestohet në SHBA për lobim të fshehtë për regjimin Iranian

Kaveh Afrasiabi (Djathtas) me Javad Zarif (Majtas), Ministrin e Jashtëm të regjimit të Iranit. Një agjent i regjimit iranian, Kaveh Lotfolah Afrasiabi, duke u paraqitur...

Iran: IRGC Zbulon Bazën e Re të Raketave, duke Konfirmuar Natyrën Terroriste të Regjimit

  Ndërkohë që populli iranian përballet me varfërinë e shfrenuar, dhe mbi 200,000 qytetarë kanë humbur jetën për shkak të politikave çnjerëzore të regjimit lidhur...

Mediat Shtetërore të Iranit Konfirmojnë Përdorimin Sistematik të Shantazhit nga Regjimi për të Arritur Qëllimet e Tij Malinje

Javët e fundit, regjimi në Iran e ka intensifikuar fushatën e shantazheve për ta detyruar komunitetin ndërkombëtar që t’i dorëzohet kërkesave malinje të regjimit....

Protesta dhe Trazira në Katër Pavijone të Burgut të Urmia-s. Të Burgosurit Janë Sulmuar Brutalisht.

  Thirrje për aksion urgjent ndërkombëtar për të shpëtuar të burgosurit e Urmia-s dhe për dërgimin e një komisioni hetues që të vizitojë burgjet Sipas raporteve...

Ndërkohë që Irani arrin në mbi 108,800 vdekje, Khamenei krahason krizën e COVID-19 me luftën Iran-Irak duke e quajtur bekim

Gjatë fjalimit të tij në përvjetorin e luftës Iran-Irak, lideri suprem i regjimit iranian Ali Khamenei e pranoi edhe një herë politikën kriminale të...

Zyrtarët e Regjimit Iranian e Konsiderojnë Koronavirusin “të Keq” për Veten dhe “të Mirë” për Popullin

Iran – Ceremonitë e zisë të Muharram-it në mesin e krizës së koronavirusit Pasi këmbënguli për mbajtjen e ceremonive të zisë të Muharram-it pavarësisht krizës së...

Keqinformimi i Pengon Fuqitë Perëndimore të Ndërmarrin një Strategji Realiste ndaj Iranit

  Shkruar nga Shahriar Kia  (Fragmente) Keqinformimi i Pengon Fuqitë Perëndimore të Ndërmarrin një Strategji Realiste ndaj Iranit Më 19 korrik, Lincoln P. Bloomfield Jr., diplomat amerikan...

Samiti Global për Lirinë e Iranit 2020 dita 3: Terrorizmi i regjimit iranian

Të hënën, më 20 korrik, Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI) zhvilloi ditën e tretë të samitit të tij të përvitshëm. Si pjesë të...

Irani Rrah me Kamxhik Pesë Aktivistë Paqësorë dhe të Burgosur Politikë në 10 Ditë

  Foto fajli – Rrahja me kamxhik në publik më 10 korrik 2018 e një të riu të dënuar për konsumim alkooli. Dënimi me kamxhik...

Pse Regjimi i Iranit do të rihapë faqet fetare?

Ndërsa shpërthimi i koronavirusit është duke marrë më shumë jetë në Iran, Presidenti i regjimit, Hassan Rouhani, njoftoi të Dielën: Të gjitha vendet fetare...

Iran: Numri i Vdekjeve nga Koronavirusi Shkon në Mbi 30,700 në 294 Qytete

17 prill 2020 Iran: Shpërthimi i Koronavirusit – Prill 2020 Liderët e regjimit e pranojnë se kanë qenë në dijeni të mbërritjes së virusit që në...