Monday, July 4, 2022

Kriza e Iranit do të Nxisë Protesta

Irani po përjeton një numër krizash ekonomike, shoqërore, dhe mjedisore, të cilat vetëm sa e shtojnë urrejtjen e popullit ndaj regjimit, teksa krizat përkeqësohen...

Tre protestues dënohen me 13 vite burg dhe 222 goditje me kamxhik

Dega e 102-të e Gjykatës Penale të Behbahan ka konfirmuar dënimet e tre protestuesve të arrestuar gjatë protestave të nëntorit 2019 në Iranin jug-perëndimor. Sipas...

Agjenti i Regjimit të Iranit Arrestohet në SHBA për lobim të fshehtë për regjimin...

Kaveh Afrasiabi (Djathtas) me Javad Zarif (Majtas), Ministrin e Jashtëm të regjimit të Iranit. Një agjent i regjimit iranian, Kaveh Lotfolah Afrasiabi, duke u paraqitur...

Iran: IRGC Zbulon Bazën e Re të Raketave, duke Konfirmuar Natyrën Terroriste të Regjimit

  Ndërkohë që populli iranian përballet me varfërinë e shfrenuar, dhe mbi 200,000 qytetarë kanë humbur jetën për shkak të politikave çnjerëzore të regjimit lidhur...

Mediat Shtetërore të Iranit Konfirmojnë Përdorimin Sistematik të Shantazhit nga Regjimi për të Arritur...

Javët e fundit, regjimi në Iran e ka intensifikuar fushatën e shantazheve për ta detyruar komunitetin ndërkombëtar që t’i dorëzohet kërkesave malinje të regjimit....

Protesta dhe Trazira në Katër Pavijone të Burgut të Urmia-s. Të Burgosurit Janë Sulmuar...

  Thirrje për aksion urgjent ndërkombëtar për të shpëtuar të burgosurit e Urmia-s dhe për dërgimin e një komisioni hetues që të vizitojë burgjet Sipas raporteve...

Ndërkohë që Irani arrin në mbi 108,800 vdekje, Khamenei krahason krizën e COVID-19 me...

Gjatë fjalimit të tij në përvjetorin e luftës Iran-Irak, lideri suprem i regjimit iranian Ali Khamenei e pranoi edhe një herë politikën kriminale të...

Zyrtarët e Regjimit Iranian e Konsiderojnë Koronavirusin “të Keq” për Veten dhe “të Mirë”...

Iran – Ceremonitë e zisë të Muharram-it në mesin e krizës së koronavirusit Pasi këmbënguli për mbajtjen e ceremonive të zisë të Muharram-it pavarësisht krizës së...

Keqinformimi i Pengon Fuqitë Perëndimore të Ndërmarrin një Strategji Realiste ndaj Iranit

  Shkruar nga Shahriar Kia  (Fragmente) Keqinformimi i Pengon Fuqitë Perëndimore të Ndërmarrin një Strategji Realiste ndaj Iranit Më 19 korrik, Lincoln P. Bloomfield Jr., diplomat amerikan...

Samiti Global për Lirinë e Iranit 2020 dita 3: Terrorizmi i regjimit iranian

Të hënën, më 20 korrik, Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI) zhvilloi ditën e tretë të samitit të tij të përvitshëm. Si pjesë të...